Про Єдиний розрахунковий центр

Єдиний розрахунковий центр був відкритий у Харкові в 1998 році після перемоги Відкритого акціонерного товариства "Мегабанк" у конкурсі, оголошеному Харківською обласною державною адміністрацією серед комерційних банків на право створення єдиної системи оплати житлово-комунальних послуг та енергоносіїв. Початок функціонування єдиної системи – 1 січня 1999 року.

Єдина система оплати створювалася в першу чергу для забезпечення зручності населення при оплаті спожитих житлово-комунальних послуг та енергоносіїв. Мешканцям Харкова, замість 5-6 платіжних документів, була надана єдина квитанція для оплати всіх видів житлово-комунальних послуг та енергоносіїв. Єдині квитанції приймаються до оплати всіма відділеннями Ощадбанку, комерційних банків і пошти. Крім того, "Мегабанк", починаючи з 1999 року, на додаток до діючих пунктів прийому платежів, розвиває власну мережу приймальних пунктів.

В результаті обміну інформацією з підприємствами "Мегабанк" має у своїй базі даних відомості про нарахування, заборгованості й натуральні показники всіх платників комунальних послуг, які передаються в кожний приймальний пункт ВАТ "Мегабанк". Тобто кожний, хто приходить у цей пункт, має можливість одержати повну інформацію про стан своїх платежів: про нарахування, заборгованості та попередні оплати й прямо на місці прийняти рішення, за який вид послуг і скільки платити. Пункти прийому платежів працюють і по так званій безпаперовій технології. Тобто для оплати в цих пунктах зовсім необов'язково заповнювати квитанцію – достатньо назвати свою адресу. Більш того, оплатити комунальні послуги тут можна і за допомогою пластикової картки. Для цього в кожному пункті передбачені термінали. Хочеться відзначити, що при оплаті в автоматизованому пункті значно скоротився час прийому платежу і займає менш 1 хвилини. Це означає прийом платежів більшого числа платників за 1 годину роботи й надання можливості оплати тим платникам, які пояснюють своє небажання оплачувати послуги тривалістю процедури прийому платежу.

Спочатку пункти прийому платежів "Мегабанку" відкривалися в житлових організаціях. Наразі пункти прийому платежів відкриваються й у метро, і на ринках – там, де населення буває найчастіше. Зараз відкрито в Харкові 80 пунктів прийому. У перспективі планується відкрити пункти прийому платежів на всіх станціях метро.

Основою роботи єдиної системи оплати є єдина база даних, що містить відомості про всіх платників регіону. Цілісність єдиної бази даних підтримується шляхом щомісячного обміну з постачальниками послуг. Інформація, що міститься в єдиній базі даних, дозволила вирішити для регіону проблему спрощеного призначення субсидій.

Кожному абонентові для призначення субсидій необхідно було надати довідки від постачальників послуг про суму заборгованості по кожному з видів комунальних послуг, для чого перед зверненням безпосередньо у відділ соціального захисту необхідно було відвідати абонентні відділи кожного з постачальників. Це створювало зайву соціальну напруженість у регіоні.

Рішення проблеми полягає в наступному. Інформація про нарахування й заборгованості міститься в єдиній базі даних Єдиного розрахункового центру. Фахівцями ЄРЦ розроблений і встановлений у відділах субсидій програмний продукт, що забезпечує обмін інформацією відділів субсидій і ЄРЦ.

Тепер абонентові для призначення субсидій досить звернутися у відділ соціального захисту. Фахівці відділу направляють запит в "Мегабанк" і одержують вичерпну інформацію про стан платежів (нарахування, заборгованості) абонента. Крім того, у відділи соціального захисту передаються зміни в особових рахунках абонентів, яким призначена субсидія, а також всі оплати за спожиті послуги.

Починаючи з 2002 року, поряд з єдиною квитанцією платникам надається єдиний рахунок, що на відміну від єдиної квитанції, уже містить відомості про платника: його особовий рахунок, ім'я та адресу. Часто доводиться стикатися з тим, що абоненти при заповненні квитанції помиляються в якихось із реквізитів, і в цьому випадку процес обробки платіжного документу викликає труднощі. А при оплаті по цих рахунках платник вже не допустить помилки при його заповненні. Основна відмінність єдиного рахунку від єдиної квитанції – у наявності інформаційної складової: тут містяться відомості про заборгованості, нарахування, оплати попередніх періодів і про нараховані субсидії. Крім того, після введення єдиних рахунків, у яких, крім прізвища людини, зазначені площа його квартири, кількість прописаних й проживаючих, пільга, виявляються помилки в базі даних. Якщо платник виявляє у відомостях, зазначених у рахунку, помилку, він звертається у свою житлову організацію для її виправлення, а житлова організація передає ці відомості в ЄРЦ, для внесення змін у базу даних, підвищуючи, таким чином, її актуальність. Наявність точної площі або числа прописаних – це правильність нарахування платежів, правильність ведення обліку.

Учасниками розрахунків у єдиній системі оплати є: населення, постачальники послуг, банки, що приймають платежі, Єдиний розрахунковий центр. В єдиній системі оплати переваги одержує не тільки населення, але й всі інші учасники розрахунків.

Якщо до впровадження єдиної системи оплати банки, що приймають платежі, були змушені обробляти кожний платіж на адресу постачальника послуг по його квитанції, то в рамках єдиної системи платіж приймається по єдиній квитанції загальною сумою по всіх видах послуг, тобто при збереженні суми прийнятих коштів, кількість обробленних платіжних документів скорочується в 6-7 разів. Крім того, для забезпечення прийому платежів на адресу різних організацій необхідно було укладати договори з усіма постачальниками послуг, тобто в рамках діючої системи оплати, укладання одного договору на прийом платежів з “Мегабанком” надає кожному комерційному банку займатися цим видом діяльності на адресу всіх постачальників послуг регіону.

Постачальники послуг одержали можливість працювати із всіх питань проходження платежів тільки з “Мегабанком”: питання організації прийому та своєчасності проходження платежів, одержання інформації й коштів, друку і поширення платіжних документів.

Крім того, для забезпечення перерахування коштів на адресу постачальників послуг, всі платіжні документи обробляються в “Мегабанку”. Фахівці “Мегабанку” контролюють якість прийнятих банками документів, при необхідності виставляють штрафні санкції. Постачальники одержують інформацію про платників у вигляді електронних реєстрів, які заносяться в базу даних автоматично. Функціонування єдиної системи оплати забезпечує надходження повністю пізнаних реєстрів платників, що означає зникнення для підприємств такого поняття, як “непізнані платежі”. У зв'язку з тим, що до впровадження єдиної системи оплати банки перераховували кошти, отримані від населення в оплату за послуги, потім передавали квитанції для обробки підприємствам, тобто розрив між надходженням коштів і одержанням інформації про особи, що оплатили послуги, становив від 3 до 14 днів. При режимі функціонування єдиної системи перерахування коштів і передача інформації збігається за часом, що означає збіг інформаційних і фінансових потоків.

Наразі за результатами конкурсів, проведених обласними й міськими адміністраціями, Єдині розрахункові центри "Мегабанку" відкриті в Кіровограді, Полтаві, Чернігові, Черкасах, Новій Каховці, Херсонської області, Львові, Донецьку.